W kraju Goldów i Oroczonów

Zapraszamy!

Tylko do końca sierpnia można oglądać ciekawą wystawę ze zbiorów PTL w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja „W kraju Goldów i Oroczonów” prezentuje niepublikowane materiały ze spuścizny prof. Stanisława Poniatowskiego.

Wystawa zorganizowana w setną rocznicę wyprawy Stanisława Poniatowskiego prezentuje unikalną, dotąd nieupublicznioną dokumentację badań terenowych przeprowadzonych w 1914 roku przez uczonego wśród ludów wschodniej Syberii. Eksponowane są na niej dokumenty osobiste, dzienniki podróży, tablice antropometryczne, fotografie oraz szkice etnologa, a także rysunki wykonane przez badanych mieszkańców Syberii, oryginalne fragmenty lokalnych haftów i wycinanek oraz motywów zdobniczych, sporządzone z papieru, kory brzozowej, skóry ryb. Szczególnie atrakcyjne są fotografie Poniatowskiego, na których uwiecznił Goldów i Oroczonów, obrazy ich życia codziennego, rytuałów  szamańskich, charakterystyczne miejsca i budowle. Część fotografii należących do zbioru przechowywana jest w postaci błon i szklanych klisz, a prezentowane na wystawie ich powiększone reprodukcje będąc świadectwem wyjątkowego, nieistniejącego już dziś świata, podkreślają zarazem wrażliwość ich autora. Postać tego polskiego etnologa jest wciąż mało znana, a jego dorobek naukowy niedostatecznie doceniony. Kolekcja, której część prezentowana jest na wystawie, została przekazana do zbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w 1946 roku przez spadkobierców rodziny uczonego, a z powodu utraty wszystkich przywiezionych z Syberii eksponatów (spłonęły we wrześniu 1939 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie) posiadana przez PTL dokumentacja ma wartość wyjątkową. Jest ona świadectwem dorobku naukowego polskich badaczy Syberii. Stanowi fragment  dziedzictwa kultury polskiej, służąc jednocześnie poznaniu kulturowego dziedzictwa ludów dalekiej Syberii. Spuścizna naukowa Stanisława Poniatowskiego w najbliższych dwóch latach będzie digitalizowana, zostanie utworzone repozytorium cyfrowe, a zbiory umieszczone w sieci staną się dostępne dla szerokiego kręgu zainteresowanych. Projekt realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Przy fotografiach i eksponatach ze zbiorów archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego umieszczone zostały opisy i podpisy przeniesione z Dziennika wyprawy Stanisława Poniatowskiego. Jego autorstwa są również wszystkie prezentowane fotografie (poza jedną, na której sam został uwieczniony). Dokumentacja kolekcji tuszem na arkuszach brystolu sporządzona została przez Alicję Dołęgowską w okresie międzywojennym. Eksponaty niebędące częścią kolekcji Stanisława Poniatowskiego wypożyczone zostały z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Ta strona nie jest już aktualizowana. Prosimy o korzystanie z nowego serwisu:  ptl.info.pl 
Ta strona nie jest już aktualizowana. Prosimy o korzystanie z nowego serwisu:  ptl.info.pl