smiec w kulturze_small

Śmieć w kulturze – red. Katarzyna Kulikowska, Cezary Obracht-Prondzyński

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Katedra ukazała się książka pt. Śmieć w kulturze, pod red. Katarzyny Kulikowskiej i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Punktem wyjścia dla publikacji tego obszernego tomu była konferencja naukowa pod tym samym tytułem, zorganizowana przez Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Oddział w Gdańsku – we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku i Instytutem Kultury Miejskiej. Konferencja odbywała się w dniach 18-19 listopada 2013 roku. Zachęcamy do lektury! Czytaj dalej

3mmm

Dokument etnograficzny „A wczora z wieczora” dostępny na kanale YouTube oraz w Gdańskim Oddziale Etnografii MNG

Zrealizowany przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku film A wczora z wieczora, dokumentujący obrzęd kolędowania na Kaszubach został udostępniony w serwisie YouTube na kanale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Produkcja stanowi kluczową część projektu Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub, realizowanego w ramach Roku Kolberga. Jego koordynatorką jest Iwona Świętosławska, kustosz w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Czytaj dalej

patriotyzm logo_small

Fotografie z konferencji „Kulturowe analizy patriotyzmu” (17-18.11.2014 r.)

Szanowni Państwo, mamy przyjemność opublikować fotografie z konferencji Kulturowe analizy patriotyzmu, która odbyła się w dniach 17-18.11.2014 r. w Europejskim Centrum Solidarności i na Wydziale Nauk Społecznych UG. Znaleźć je można na podstronie ARCHIWALIA.

Chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim prelegentom uczestnikom, wolontariuszom i organizatorom konferencji za współtworzenie minionego wydarzenia.

TrojwiejskaPotancowka_small

Zaproszenie na potańcówkę z Kapelą Tęgie Chłopy

23 stycznia 2015 r. o godz. 19:30 Stowarzyszenie „Trójwiejska” i ARTHOUSE zapraszają na GRUBY POTAŃC Z TĘGIMI CHŁOPAMI. Impreza taneczna w tłustych rytmach kieleckich. Do tańca przygrywać będzie 7 osobowa orkiestra: tuba, trąbka, klarnet, skrzypce, akordeon, baraban. Muzyka z kielecczyzny rodem i nie tylko: chłopy, polki, mazurki, walce i inne tańce z figurami.

Czytaj dalej

PTL LOGO_miniatura

Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych kaszub

13 grudnia 2014 r., w godz. 15:00-17:00 w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19, Gdańsk-Oliwa) odbędzie się podsumowanie projektu Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych kaszub zrealizowanego w ramach Roku Kolberga.

Czytaj dalej

PTL LOGO_miniatura

Piąte spotkanie z cyklu Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultur (edycja II)

27 listopada 2014 r. o godz. 17:00 w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), odbędzie się piąte spotkanie z cyklu Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultur (edycja II). Debata V nosi podtytuł: Instytucje kultury – hegemon czy służka? Debata będzie połączona z prezentacją nowego numeru „Kultury Współczesnej”, której dokona prof. Waldemar Kuligowski.

Czytaj dalej